The Education Awards 2020

 

Hosted by Newcastle University Students’ Union, The Education Awards (TEAs) are your opportunity to show your appreciation and reward exceptional staff from across Newcastle University who has had a massive impact on your student experience. Whether it is inspiring teaching you received or the passionate support provided, we want to know all about it. So get nominating and if your nomination leads to a member of staff being shortlisted we could be seeing you at our glamorous awards ceremony on 6 May 2020!

 

Nominations close at 9 am on Tuesday 3 March 2020. 

 

We will then shortlist between three and five members of staff for each award, depending on the award, with the winners announced on Wednesday 6 May 2020 at a glamorous awards ceremony, which, if you study in Newcastle, you will be invited to if your nomination leads to a member of staff being shortlisted.  

 

 

To nominate a member of staff for an award you need to complete the nomination form. To complete the nomination you will need to answer the following question about the member of staff: Explain why you have nominated this member of staff for The Education Awards and in your chosen category. In your explanation, detail how you feel this has had a positive impact on your University experience.

 

To give the staff member you are nominating the best chance of winning, it is important that you go into detail when answering the question. Examples of comments written about some of last year’s winners are highlighted in the Category Descriptions page.

 

The information we gather from your nomination is really important to us as we may share your comments anonymously with the member of staff you nominate, your Head of School or Institute, the University’s Learning and Teaching Development Service as well as in TEAs publicity, reports and presentations.

 

This not only helps makes the member of staff feel amazing but it also helps us to represent your academic interests as we can highlight to the University what you think makes great teaching and support, so hopefully they do more of it. By completing the nomination form, you agree to us sharing the content with the above. Please note, at no point will your personal details be disclosed.

 


   

 

 

 

 

 

 

Award Categories

 

There are nine different categories that you can nominate an amazing member of staff for in The Education Awards (TEAs). Below, we explain what each of the categories is all about and provide examples from previous nominations that have led to a member of staff winning the award.

Please find the descriptions for each TEA category below. These descriptions should provide you with all the guidance you need to effectively tailor your nomination. For some categories, you will also find excerpts from winning nominations from previous years in italics, to give you some further inspiration!

 

 

 

*There will be one Outstanding Contribution to Teaching Award for each Faculty and one to cover both the University’s two Overseas Campuses the University’s Campus in London and the University’s INTO provision.

 

This award recognises any member of teaching staff –including postgraduate students who teach– whose methods and approaches motivate you to engage actively with your learning. When nominating, you may wish to consider how their approach to teaching influenced the learning environment; how adaptable they were to your academic needs; what learning and teaching material they offered and how this helped your learning.

 

There is one award per faculty and one encompassing the global campuses (NU London, INTO, Singapore Campuses (NUIS), NUMed (Malaysia)).

 

“They teach with enthusiasm and candour - no nonsense but very willing to help those who are interested in the subject and who are willing to work hard.”

 

“Overall, they are an amazing lecturer who tailors their teaching to students' level and empowers us to be more competent and empathetic doctors.”

 

“You can tell they are extremely passionate about their subject and want us to learn and succeed.”

 

“I like the fact that they always puts a positive spin on everything, even if mistakes have been made, as this is more encouraging and makes it less intimidating.”

 

 

Nominate for this award

 

 

 

This award recognises any member of staff whose efforts have enhanced your employability or helped you to achieve your career goals. This might take the form of: providing excellent careers advice or guidance; enhancing your CV or portfolio; organising events with employers or alumni; assisting you in gaining a placement or work experience position; making you aware of career opportunities within your field or helping you to secure a job or study place upon graduation.

 

“Even though they are a lecturer, they still take time to develop what some people might think as non-academic related skills, such as creative ideas, website management/design or presentation skills. They are also willing to personally introduce you to external companies you might be working alongside.”

 

 

Nominate for this award

 

 

 

This award recognises any member of staff who has supported your learning in some way outside lectures and seminars. This may have been in the form of ensuring that you have everything you need in the lab, providing you with hard-to-find learning resources or generally contributing to the smooth running of your course.

 

“Not only did they assist us, but they made us more familiar with the equipment we were using and where things can be retrieved […] they embody reliability, competence, organisation and ethics of a professional.”

 

 

Nominate for this award

 

 

 

This award recognises any member of staff who has supported you during a difficult period. When nominating a staff member for this award, you should outline the ways that their help has positively impacted on your studies.

 

“Before starting Uni again I felt hopeless and didn't think I was capable of completing my degree but with their continuous support and care I finally feel motivated and determined to not let my conditions stop me from achieving what I want. Their attentiveness to these conditions and the level of care they provide is unparalleled.”

 

Nominate for this award

 

 

 

This award recognises any member of staff who has made specific efforts to ensure that all students, regardless of their protected characteristics, have equal opportunities to succeed. This may take the form of: diversifying module content so that it is more representative of the student body; including students in the co-creation of the curriculum; developing alternative assessment methods which test a wider range of skills than more traditional approaches; researching the attainment gaps within their school or institute and taking specific measures to tackle them; or simply nurturing a welcoming and encouraging environment.

 

“As someone who has a Student Support Plan as I struggle to concentrate for long periods of time and to complete all set readings, the adjustments they have created are outstanding. The fact they pre-planned having all the sources online by having someone scan all the book sources just shows how dedicated they are in ensuring that everyone has the right opportunity to succeed in their studies at Newcastle University.”

 

 

Nominate for this award

 

 

 

This award is given to a member of staff whose exceptional feedback has helped you improve as a student. When nominating a member of staff in this category, you may wish to consider factors such as the format of feedback (e.g. face-to-face, email), its depth and clarity and how it has positively impacted on your learning.

 

“When I requested their feedback on an essay […] they sent me an enormous paragraph which contained details about all the sections in the marking criteria and their opinion on it […] I admire their dedication.”

 

Nominate for this award

 

 

 

You should nominate a member of staff to this category if you are an undergraduate or postgraduate taught student who has received exceptional guidance and support from the supervisor for your dissertation or similar project. When nominating your supervisor for this award, you should detail how their supervision has enabled you to research and write a better thesis. You may wish to consider their availability, their responsiveness to your ideas, how they have helped you resolve any issues that may have arisen during your research and the impact that this had on your project.

 

“They took my disagreement with them, noted an interest I had discussed with them at a previous time, and helped me form this into my first piece of research. […] They thus gave me the space to prove myself when I needed it, while also keeping me on course for a high mark.”

 

 

Nominate for this award

 

 

 

This award recognises outstanding supervisors of postgraduate research students. Their guidance will have enhanced your abilities as a researcher as well as helping you overcome any personal or professional obstacles you may have faced. Factors you may want to consider when nominating a member of staff in this category are their accessibility, ability to communicate successfully and how they have prepared you for the next stage of your career.

 

“Their intellectual generosity helped me to fit my research with the bigger picture that researchers currently hold […] Reflecting on the three years’ of my PhD journey, I can confidently state that [their support] has enabled me not to shrink at the mere hint of a criticism of my work and resolve issues as I see fit..”

 

 

Nominate for this award

 

 

 

Are these TEAs not to your taste? The Student Choice Awards lets you create your own category! If none of the categories listed above capture the qualities that you want to recognise in a staff member, simply suggest your own award title and submit a nomination. If your nomination is considered outstanding by the judging panel, we will create the award for you and present it to the member of staff you have nominated.

 

 

Nominate for this award

 

 

 

 

 

 

Previous Winners

 

Last year, NUSU received 443 nominations for the TEAs. Winners were then announced at the awards ceremony on the 9th May 2019, with many University staff, student representatives and the students who nominated in attendance. Jonny Hall, NUSU Education Officer (2018-19), said: “Not only did we receive more nominations than ever before, but the quality of each nomination was inspiring. It made the shortlisting process both a difficult and daunting task, but being able to see the delight on the winners’ faces made the hard work more than worth it!

 

“We’ve had fantastic support from students and staff from all of our University’s campuses, and we are delighted that the TEAs have been able to recognise fantastic practice right across Newcastle University. It is our students who have nominated and shortlisted the excellent entries that we’ve received and I really want to thank them for their support.”

 

Check out who won each award and who they were shortlisted against.

 

 

 

 

Dr Chris O'Malley
Outstanding Contribution to Employability

 
 

Dr Lindsey Ferrie
Outstanding Contribution to
Pastoral Care

 
 

Sean Mallen
Professional Services Staff Member of the Year

 
 

Dr Philip Garrett
Outstanding Contribution to Equality, Diversity & Inclusivity 

 
 

Dr Michael Waugh
Outstanding Contribution to Feedback

 
 

Dr Adam Potts
Taught Supervisor of the Year

 
 

Professor Matthew Gorton
Research Supervisor of the Year

 
 

Dr Pamela Woolner
Student Choice Award  

 
 

Dr Neil Keegan
Outstanding Contribution
to Teaching - FMS

 
 

Samuel Anaya-Guzman
Outstanding Contribution
to Teaching - HaSS

 
 

Dr Clive Emary
Outstanding Contribution
to Teaching - SAgE

 
 

Dr Vasantha Subramaniyam
Outstanding Contribution to
Teaching (Global)

 
  

Outstanding Contribution to Teaching – FMS Faculty

Dr Richard Holmes – School of Dental Sciences

Professor Stephen McHanwell – School of Medical Education

Dr Sinead Mullally – Institute of Neuroscience

 

Outstanding Contribution to Teaching – SAGE Faculty

Dr Emmi Hall – School of Natural and Environmental Sciences

Dr Kyle Montague – School of Computing

Dr Rajesh Tiwari – School of Engineering

 

Outstanding Contribution to Teaching – HASS Faculty

Dr Saurabh Bhattacharya – Business School

Dr Robin Humphrey – School of Geography, Politics and Sociology

Dr David Rose – Philosophical Studies

 

Outstanding Contribution to Teaching – Global Campuses Faculty

Dr Ong Gimseong – Newcastle University Medicine Malaysia

Dr Imam Shaik – Newcastle University Medicine Malaysia

Dr Steven Tay – Newcastle University in Singapore

 

Outstanding Contribution to Pastoral Support

Miss Carla Chivers – School of Psychology

Dr Joanna Matthan – School of Medical Education

Miss Justine McGruther – School of Engineering

Mrs Christina Mueller-Stewart – School of Modern Languages

 

Outstanding Contribution to Feedback

Dr Tom Astley – School of Arts and Cultures

Dr Samuel Austin – School of Architecture, Planning and Landscape

Dr Lisa Foran – Philosophical Studies

Dr Joanna Matthan – School of Medical Education

 

Taught Supervisor of the Year Category

Dr Mike Althaus – School of Natural and Environmental Sciences

Dr Laura Delgaty – School of Medical Education

Dr Ghada Khattab – School of Education, Communication and Language Sciences

Dr Andrew Mellon – School of Medical Education

 

Research Supervisor of the Year Category

Dr Matthew Leach – School of Natural and Environmental Sciences

Dr Gerard O’Brien – Newcastle University in Singapore

Professor David Reay – School of Engineering

Professor Paul Seedhouse – School of Education, Communication and Language Sciences

 

Outstanding Contribution to Student Employability

Dr Phil Ansell – School of Mathematics, Statistics and Physics

Dr Kamelia Boodhoo – School of Engineering

Mrs Lindsay Johnson – Careers Service

Dr Beth Lawry – School of Biomedical Sciences

 

Outstanding Contribution to Equality and Diversity in Teaching

Dr Fiona Anderson – School of Arts and Cultures

Ms Fae Hodgson – School of Medical Education

Mrs Ashleigh King – University Corporate Affairs

Dr David Walker- School of Geography, Politics and Sociology

 

Professional Services Staff Member of the Year
Mr Stephen Bowden – Careers Service

Mr Rob Dixon – School of Engineering

Mr Mark Halpin – Newcastle University IT

Miss Melissa Ware – School of Engineering

  
 

 

Outstanding Contribution to Teaching – FMS Faculty

  • Dr Richard Holmes – School of Dental Sciences
  • Professor Stephen McHanwell – School of Medical Education
  • Dr Sinead Mullally – Institute of Neuroscience

 

Outstanding Contribution to Teaching – SAGE Faculty

  • Dr Emmi Hall – School of Natural and Environmental Sciences
  • Dr Kyle Montague – School of Computing
  • Dr Rajesh Tiwari – School of Engineering

 

Outstanding Contribution to Teaching – HASS Faculty

  • Dr Saurabh Bhattacharya – Business School
  • Dr Robin Humphrey – School of Geography, Politics and Sociology
  • Dr David Rose – Philosophical Studies

 

Outstanding Contribution to Teaching – Global Campuses Faculty

  • Dr Ong Gimseong – Newcastle University Medicine Malaysia
  • Dr Imam Shaik – Newcastle University Medicine Malaysia
  • Dr Steven Tay – Newcastle University in Singapore

 

Outstanding Contribution to Pastoral Support

  • Miss Carla Chivers – School of Psychology
  • Dr Joanna Matthan – School of Medical Education
  • Miss Justine McGruther – School of Engineering
  • Mrs Christina Mueller-Stewart – School of Modern Languages

 

Outstanding Contribution to Feedback

  • Dr Tom Astley – School of Arts and Cultures
  • Dr Samuel Austin – School of Architecture, Planning and Landscape
  • Dr Lisa Foran – Philosophical Studies
  • Dr Joanna Matthan – School of Medical Education

 

Taught Supervisor of the Year Category

  • Dr Mike Althaus – School of Natural and Environmental Sciences
  • Dr Laura Delgaty – School of Medical Education
  • Dr Ghada Khattab – School of Education, Communication and Language Sciences
  • Dr Andrew Mellon – School of Medical Education

 

Research Supervisor of the Year Category

  • Dr Matthew Leach – School of Natural and Environmental Sciences
  • Dr Gerard O’Brien – Newcastle University in Singapore
  • Professor David Reay – School of Engineering
  • Professor Paul Seedhouse – School of Education, Communication and Language Sciences

 

Outstanding Contribution to Student Employability

  • Dr Phil Ansell – School of Mathematics, Statistics and Physics
  • Dr Kamelia Boodhoo – School of Engineering
  • Mrs Lindsay Johnson – Careers Service
  • Dr Beth Lawry – School of Biomedical Sciences

 

Outstanding Contribution to Equality and Diversity in Teaching

  • Dr Fiona Anderson – School of Arts and Cultures
  • Ms Fae Hodgson – School of Medical Education
  • Mrs Ashleigh King – University Corporate Affairs
  • Dr David Walker- School of Geography, Politics and Sociology

 

Professional Services Staff Member of the Year

  • Mr Stephen Bowden – Careers Service
  • Mr Rob Dixon – School of Engineering
  • Mr Mark Halpin – Newcastle University IT
  • Miss Melissa Ware – School of Engineering
 

 

Outstanding Contribution to Innovation
  • Dr Sarah Campbell – School of History, Classics and Archaeology
  • Dr Eleanor Holmes – School of Medical Education
  • Dr Adam Potts – Philosophical Studies
  • Dr Ellen Tullo – School of Biomedical Sciences

Professional Services Staff Member of the Year
  • Mr Stephen Bowden – University Careers Service
  • Mr Nathan Hudson – School of Architecture, Planning and Landscape
  • Mrs Ashleigh King – Newcastle University Advancement
  • Mr Michael Percival – School of Chemical Engineering and Advanced Materials

Outstanding Contribution to Pastoral Support
  • Dr Carol Moxam – School of Education, Communication and Language Sciences
  • Dr Katarina Novakovic – School of Chemical Engineering and Advanced Materials
  • Dr David Walker – School of Geography, Politics and Sociology
  • Dr Stephen Walls – School of Arts and Cultures

Postgraduate Student who Teaches of the Year
  • Ms Rachael Bailes – School of English Literature, Language and Linguistics
  • Miss Zoe Cooper – School of English Literature, Language and Linguistics
  • Mr Benjamin Coulson – School of Geography, Politics and Sociology
  • Mr Stephen Johnson – School of Maths and Stats

Contribution to Outstanding Feedback
  • Dr Laura Delgaty – School of Medical Education
  • Dr Ella Dzelzainis – School of English Literature, Language and Linguistics
  • Mr Simon Hacker – School of Architecture, Planning and Landscape
  • Mrs Melissa Walker – School of Dental Sciences

Taught Supervisor of the Year
  • Dr Thomas Astley – Combined Honours Centre
  • Dr Bruce Charlton – School of Psychology
  • Dr Adel Pasztor – School of Geography, Politics and Sociology
  • Dr Stuart Watson – Institute of Neuroscience

Research Supervisor of the Year
  • Professor Matthew Gorton – Business School
  • Dr Nikki Godden-Rasul – Law School
  • Dr Ben Horrocks – School of Chemistry
  • Dr Luca Panzone - School of Agriculture, Food & Rural Development 

Outstanding Contribution to Teaching – Faculty of Medical Sciences
  • Dr Laura Delgaty – School of Medical Education
  • Dr Jeffry Hogg – Institute of Genetic Medicine
  • Professor Stephen McHanwell – School of Medical Education

Outstanding Contribution to Teaching – Faculty of Humanities and Social Sciences
  • Dr Gareth Longstaff – School of Arts and Cultures
  • Dr Stephen Walls – School of Arts and Cultures
  • Professor Rachel Woodward – School of Geography, Politics and Sociology

Outstanding Contribution to Teaching – Faculty of Science, Agriculture and Engineering
  • Dr Michael Carroll – School of Chemistry
  • Dr Alison Graham – School of Biology
  • Dr Emmi Hall – School of Biology

Outstanding Contribution to Teaching – Global Campuses (NU London, NUMed (Malaysia), NUIS (Singapore).
  • Dr Burak Can Cerik – NUIS (Singapore)
  • Dr Huai Sengh Loh - NUMed (Malaysia)
  • Dr Kenneth McKeegan – NUMED (Malaysia)
 

 

Innovative Teaching Methods – Faculty of Medical Sciences
  • Dr Laura Delgaty - School of Medical Education
  • Professor Harry Gilbert - Institute of Cell and Molecular Biosciences
  • Dr Iain Keenan - School of Medical Education
  • Dr Amy Loveland - School of Medical Education

Innovative Teaching Methods – Faculty of Science, Agriculture and Engineering
  • Professor Peter Gosling - School of Civil Engineering and Geosciences
  • Dr Helen Kendall - AFRD (NUIS – Singapore)
  • Dr Ian Singleton - School of Biology
  • Dr John Vines - School of Computing Science

Innovative Teaching Methods – Faculty of Humanities and Social Sciences
  • Dr Stacy Gillis - School of English Literature, Language and Linguistics
  • Dr Nick Megoran - School of Geography, Politics and Sociology
  • Dr Michael Richardson - School of Geography, Politics and Sociology
  • Jennifer Stephens - Newcastle Law School

Contribution to Pastoral Support Category
  • Dr Elena Katselli -Newcastle Law School
  • Professor Penny Lovat - Institute of Cellular Medicine
  • Dr Charlotte Paterson - School of Civil Engineering and Geosciences
  • Dr Kathryn Robson - School of Modern Languages
  • Dr Christopher Vernazza - School of Dental Sciences

Contribution to Outstanding Feedback
  • Dr Jaime Amezaga - School of Civil Engineering and Geosciences
  • Dr Laura Delgaty - School of Medical Education
  • Miss Jenny Johnstone - Newcastle Law School
  • Dr Evgenios Kakariadis - School of Maths and Stats
  • Dr Efstathia Tzemou - School of Psychology

Research Supervisor of the Year
  • Dr Adam Brandt - School of Education, Communication & Language Sciences
  • Professor Anders Holmberg - School of English Literature, Language and Linguistics
  • Dr Ghada Khattab - School of Education, Communication & Language Sciences
  • Professor Paul Seedhouse - School of Education, Communication & Language Sciences
  • Dr William van der Wurff - School of English Literature, Language and Linguistics

Taught Supervisor of the Year
  • Dr Sarah Dunn - School of Civil Engineering and Geosciences
  • Dr Ralf Kist - School of Dental Sciences
  • Dr Joanna Matthan - School of Medical Education
  • Dr Sinead Mullally - Institute of Neuroscience
  • Dr Neil Ross - School of Geography, Politics and Sociology

Support Staff of the Year
  • Mr David Earley - School of Civil Engineering and Geosciences
  • Ms Loiana Leal-Pavlichenko - School of Modern Languages
  • Mr Graham Patterson - Student IT services (NUIT)
  • Mr David Race - School of Civil Engineering and Geosciences
  • Melissa Ware - School of Civil Engineering and Geosciences

Overall Contribution to Outstanding Practice
  • Dr Ian Biddle - School of Arts and Culture
  • Dr Julia Cooper - School of Agriculture, Food and Rural Development
  • Dr Sarah Dunn - School of Civil Engineering and Geosciences
  • Reverend Catherine Lack - Student Wellbeing
  • Dr Jason Steggles - School of Computing Science
 

 

Innovative Teaching Methods – Faculty of Medical Sciences
  • Dr Clare Guilding - School of Medical Education
  • Dr Iain Keenan - School of Medical Education
  • Professor Adrian Rees - School of Biomedical Sciences

Innovative Teaching Methods – Faculty of Science, Agriculture and Engineering
  • Dr John Colquhoun - School of Computing Science
  • Dr Alton Horsfall - School of Electrical and Electronic Engineering
  • Dr Martin Johnston - School of Electrical and Electronic Engineering

Innovative Teaching Methods – Faculty of Humanities and Social Sciences
  • Dr Nanette De-Jong - School of Arts and Cultures
  • Dr Nicholas Morgan - School of Modern Languages
  • Keith Patten - Newcastle Law School

Contribution to Pastoral Support
  • Dr Nanette De-Jong - School of Arts and Cultures
  • Dr Clare Guilding - School of Medical Education
  • Dr Gareth Longstaff - School of Arts and Cultures
  • Dr David Walker - School of Geography, Politics & Sociology
  • Dr Andreas Werner - School of Biomedical Sciences

Outstanding Contribution to Feedback
  • Dr Chris Baldwin - School of Biomedical Sciences
  • Dr Chris Haywood - School of Arts and Cultures
  • Dr Evgenios Kakariadis - School of Mathematics and Statistics
  • Dr Venda Pollock - School of Arts and Cultures
  • Julie Stewart - School of Medical Education

Research Supervisor of the Year
  • Professor Andrew Benniston - School of Chemistry
  • Professor Anders Homberg - School of English Literature, Language and Linguistics
  • Dr Sara Marsham - School of Marine Science and Technology
  • Dr Heike Pichler - School of English Literature, Language and Linguistics
  • Dr William van der Wurff - School of English Literature, Language and Linguistics

Taught Supervisor of the Year
  • Giles Bailey - School of Arts and Cultures
  • Dr Chris Haywood - School of Arts and Cultures
  • Dr Joanna Matthan - School of Medical Education
  • Dr Philip McGowan - School of Biology
  • Dr Carol Moxam - School of Arts and Cultures

Support Staff of the Year
  • Anne Lamb - School of Medical Education
  • Deborah Macleod - Combined Honours
  • Justine McGruther - School of Chemical Engineering and Advanced Materials
  • Stephen Rowarth - School of Arts and Cultures
  • Erika Servin - School of Arts and Cultures

Overall Teaching Excellence Award
  • Dr Clare Guilding - School of Medical Education
 

 

Innovative Teaching Methods
  • Alison Dunn - Newcastle Law School
  • Dr John Colquhoun - School of Computing Science
  • Dr Stacy Gillis - School of English Literature, Language and Linguistics
  • Dr Chris Haywood - School of Arts and Cultures
  • Professor Jeremy Lakey - Institute of Cell and Molecular Bioscience

Contribution to Pastoral Support
  • Dr Katherine Cooper - School of English Literature Language and Linguistics
  • Dr Malcolm Farrow - School of Mathematics and Statistics
  • Dr James Field - School of Dental Sciences
  • Dawn Jones - AFRD (NUIS – Singapore)
  • Colin Murray - Newcastle Law School

Contribution to Outstanding Feedback
  • Dr Jaime Amezaga - School of Civil Engineering and Geosciences
  • Professor Philip Bradley - School of Medical Education (Newcastle University Medicine Malaysia)
  • Dr Michael Jackson - Institute of Genetic Medicine
  • Dr Venda Pollock - School of Arts and Cultures
  • Andrea Wilczynski - School of Modern Languages

Research Supervisor of the Year
  • Professor Hartmut Behr - School of Geography, Politics and Sociology
  • Dr Nils Braakmann and Professor John Wildman (joint) - Newcastle University Business School
  • Dr Lindi Chen - Northern Institute for Cancer Research
  • Dr Stacy Gillis - School of English Literature, Language and Linguistics
  • Dr Ghada Khattab - School of Education, Communication and Language Sciences

Taught Supervisor of the Year
  • Robert Davidson - School of Mechanical and Systems Engineering
  • Dr Ben Houston - School of History, Classics and Archaeology
  • Dr Joseph Lawson - School of History, Classics and Archaeology
  • Professor Penny Lovat - Institute of Cellular Medicine
  • Dr Diana Paton - School of History, Classics and Archaeology

Support Staff of the Year
  • Sherry Chua - School of Mechanical & Systems Engineering (NUIS - Singapore)
  • Justine Easten - School of Civil Engineering and Geosciences
  • Richard Hogg - Newcastle Law School
  • Janice McIntyre - Institute of Cellular Medicine
  • Carole Todd - Institute of Cellular Medicine
 

 

Innovative Teaching Methods of the Year

  • Dr Michael Barr - School of Geography Politics and Sociology
  • Professor Peter Hopkins - School of Geography Politics and Sociology
  • Steven Pattinson - Newcastle University Business School
  • Professor Chris Petkov - Institute of Neuroscience
  • Dr Andrew Shail - School of English Literature, Language and Linguistics

 

Contribution to Pastoral Support

  • Professor Colin Bryson - Combined Honours Centre
  • Dr Nanette De Jong - School of Arts and Cultures
  • Dr Kyle Grayson - School of Geography Politics and Sociology
  • Dr Gareth Longstaff - School of Arts and Cultures
  • Marek Tokarski - Student and Academic Services

 

Contribution to Outstanding Feedback

  • Professor Helen Berry - School of History, Classics and Archaeology
  • Dr Nils Braakmann and Professor John Wildman (joint) - Newcastle University Business School
  • Tom Bramald - School of Civil Engineering and Geosciences
  • Dr Franck Michel - School of Modern Languages
  • Professor Maggie Tallerman - School of English Literature, Language and Linguistics

 

Research Supervisor of the Year

  • Professor Rudy Bilous - Institute of Cellular Medicine
  • Professor Anders Holmberg - School of English Literature, Language and Linguistics
  • Professor David Leat - School of Education, Communication and Language Sciences
  • Professor Rhiannon Mason - School of Arts and Cultures
  • Professor Alex Yakovlev - School of Electrical and Electronic Engineering

 

Taught Supervisor of the Year

  • Dr Claire Brewster - School of History, Classics and Archaeology
  • Abbie Garrington - School of English Literature, Language and Linguistics
  • Professor Tom Joyce - School of Mechanical & Systems Engineering
  • Professor Penny Lovat - Institute of Cellular Medicine
  • Professor Janet Wilson - Institute of Health & Society

 

Support Staff of the Year

  • Bernard Bowler - School of Civil Engineering & Geosciences
  • Samantha Ducker, Lynne Rawles, Laura Robinson and Nuala Davies - FMS Graduate School
  • Helen French - FMS Graduate School
  • Joanna Goatman - School of Arts and Cultures
  • Sandra Haney - SAGE Faculty Office

 

 

Spill the TEAs

 

We are excited to share our fourth annual TEAs Report with you. We believe that this is our most in-depth and insightful TEAs Report to date.

 

We hope that you find the Report engaging, and we are sure that you will be as inspired as we are by its accounts of exceptional teaching and support. If you want to share this information with students and staff, you can download the Spill the TEAs infographic by following the link above.

 

If you would like to discuss the findings in more detail, or receive a presentation on the report in your Student-Staff Committee, you can contact Joe Barton (rrc.union@ncl.ac.uk).